مرورگر شما به‌روز نیست یا JavaScript در آن غیرفعال است.

لطفا از آخرین نسخه‌ی مرورگر کروم (Chrome) استفاده کنید.

آماده باشید که دوباره به فانتازیا سفر کنید!

آماده باشید که دوباره به فانتازیا سفر کنید!

خبر خوب برای طرفدارای داستان بی‌پایان! رمان محبوب فانتزی «داستان بی‌پایان» اثر مرحوم مایکل اندی، نویسنده آلمانی، قراره دوباره با اقتباسی سینمایی و لایو-اکشن روی پرده‌های نقره‌ای برگرده. این اقتباس جدید حاصل همکاری بین کمپانی «مایکل اندی پروداکشنز» و کمپانی خوش‌نام «See-Saw Films» هستش که قراره دنیای فانتازیا رو توی چندتا فیلم جداگانه زنده کنه.

این خبر، پایان‌دهنده‌ی رقابت داغ برای به دست آوردن حق اقتباس یکی از داغ‌ترین داستان‌های فانتزی‌ای بود که تا به حال برای مخاطبای امروزی ساخته نشده بود. طبق شنیده‌ها، وکلای اندی طی چند سال گذشته پیشنهادهای زیادی از استودیوها و سرویس‌های استریمینگ مختلف دریافت کرده بودن.

کمپانی See-Saw که سابقه‌ی خوبی در اقتباس از آثار ادبی مشهور داره و فیلم‌هایی مثل «شیر» و «قدرت سگ» و سریال‌های جدیدی مثل «Slow Horses» رو ساخته، حالا با «مایکل اندی پروداکشنز» برای ساخت و توسعه‌ی این فیلم‌ها همکاری می‌کنه. حق اقتباس «داستان بی‌پایان» توسط وکیل و اداره‌کننده‌ی املاک اندی، دکتر «ولف-دیتر فون گرانائو» به این شراکت جدید واگذار شده. Iain کنینگ و Emile Sherman از See-Saw به همراه هاکی و Ralph Gassmann از «مایکل اندی پروداکشنز» تهیه‌کنندگی این فیلم‌ها رو برعهده خواهند داشت.

«داستان بی‌پایان» که اولین بار در سال ۱۹۷۹ منتشر شد، به پرفروش‌ترین کتاب آلمان تبدیل شد و بعد از ترجمه به ۴۵ زبان مختلف، میلیون‌ها نسخه در سراسر دنیا فروخت. شخصیت اصلی داستان، Bastian Balthasar Bux، پسر خجالتی و باقوه‌ی تخیل بالاییه که حین فرار از دست قلدرها، کتاب مرموز «داستان بی‌پایان» رو پیدا می‌کنه. این کتاب درباره‌ی آترئیو، قهرمان داستان و مأموریتشه برای نجات سرزمین جادویی فانتازیا – دنیایی پر از اژدها، غول‌ها، پادشاهی‌های پهناور و باتلاق‌های مرگبار – و امپراطور بچه (Childlike Empress) از نابودی توسط نیرویی به اسم «هیچ» (The Nothing) هستش. اما هر چقدر که Bastian بیشتر می‌خونه، بیشتر متوجه می‌شه که فقط یه تماشاچی ساده نیست و به زودی خودش رو در حال پرواز روی فالمکور، اژدهای خوش‌شانسی، در سرزمین فانتازیا پیدا می‌کنه.

کنینگ در مصاحبه‌ای با مجله‌ی Variety، که در دفتر نماینده‌ی ادبی «داستان بی‌‌پایان» در مونیخ، آلمان، انجام شده، گفته: «این داستان هم به موقع و هم بی‌زمانه، و واقعاً فرصت خوبی برای روایت شدن به شیوه‌ای تازه رو داره. بخشی از ویژگی این کتاب اینه که می‌تونید تو سنین مختلف بخونیدش و در هر بار خواندن، معانی جدیدی ازش کشف کنید. پس چه بهتر که این فرصت رو داریم تا یه دیدگاه جدید با لایه‌ها و معانی تازه‌تر ارائه بدیم. ما معتقدیم که هر نسل لیاقت سفر خودش به فانتازیا رو داره.»

هاکی، مدیر اجرایی AVA که با «مایکل اندی پروداکشنز» و ویراستار اندی همکاری می‌کنه، می‌گه: «تو سال‌های گذشته، به‌طور کامل تو درخواست‌های صنعت تلویزیون و فیلم غرق شده بودیم. اما فقط حدود چهار-پنج سال پیش بود که احساس کردیم الان زمانی مناسب برای برگشتن به فانتازیا با نگاهی نو و تازه‌تره. پس صدها درخواست رو بررسی کردیم و به این فکر افتادیم که ببینیم می‌تونیم بینشون یه شریک بالقوه پیدا کنیم که اون‌قدر جذاب باشه که باعث بشه باهاشون قایق‌سواری کنیم و به این ماجراجویی دیوانه‌وار بریم. می‌دونستیم که باید این کار رو درست انجام بدیم و شریک درستی پیدا کنیم و خوشبختانه See-Saw یکی از اون‌ها بود.»

برای See-Saw که شرکتی مستقر در لندن و سیدنیه، «داستان بی‌پایان» قدمی بزرگ به سمت جلو محسوب می‌شه. این کمپانی که در سال ۲۰۰۸ تأسیس شده، با فیلم‌هایی مثل «سخنرانی پادشاه» (برنده‌ی جایزه اسکار)، «شیر» و «قدرت سگ» به شهرت جهانی رسیده. کنینگ می‌گه: «امیلی و من همیشه می‌دونستیم که اگه قرار باشه تو سفرمون پیشرفت کنیم، باید یه چیز خیلی خاص رو انتخاب کنیم که بهش علاقه‌مند باشیم و از نظر احساسی بهش وصل باشیم، پس وقتی این فرصت پیش اومد، فقط به این فکر کردیم که: این خیلی جادویی می‌تونه باشه.»

طی ۱۵ سال فعالیت، See-Saw خیلی مراقب بوده که از روی چه محتوایی فیلم بسازه و مخاطب‌ها بهش چطور واکنش نشون بدن. کنینگ می‌گه: «چه برای «سخنرانی پادشاه» و هوادارهاش، چه برای «شیر» و مخاطب‌‌هاش، چه برای «Slow Horses»، همیشه سعی‌مون این بوده که از روی محتوای باکیفیت فیلم بسازیم و مخاطب‌ها بهش واکنش مثبت نشون بدن. این یه فرصت عالیه که تمام این مهارت‌ها رو کنار هم بذاریم و یه فیلم حماسی و کامل بسازیم.»

«داستان بی‌پایان» کنینگ رو به یاد یه گفتگو توی اوایل فعالیت See-Saw، قبل از ساخت «سخنرانی پادشاه» می‌ندازه، زمانی که ازش پرسیدن دوست داره چه فیلمی بسازه. اون می‌گه: «گفتم، می‌دونید چیه، من خیلی دوست دارم «داستان بی‌پایان» رو اقتباس کنم.» کنینگ اخیراً به یاد این گفتگو افتاده و حس می‌کنه که یه جورایی، ۱۵ سال سفر See-Saw از کتاب به پرده سینما، به اینجا ختم شده.

حالا گام بعدی برای این شراکت جدید، پیدا کردن تیم خلاقی مناسب برای زنده کردن این رمانه، قبل از اینکه پروژه رو جمع‌بندی و به دنبال شرکای پخش بگردن.

کنینگ می‌گه: «از خیلی جهات، سفر ما الان شروع می‌شه. خیلی از طرفدارای این داستان منتظرن که ببینن قدم‌های بعدی چی خواهد بود. ما باید با نویسنده‌ها و کارگردان‌ها صحبت کنیم و شور و اشتیاقشون به این داستان رو بشنویم.»

ثبت‌دیدگاه