مرورگر شما به‌روز نیست یا JavaScript در آن غیرفعال است.

لطفا از آخرین نسخه‌ی مرورگر کروم (Chrome) استفاده کنید.
آیا فیس‌بوک زمینه‌ساز حمله به کنگره آمریکا بود؟

آیا فیس‌بوک زمینه‌ساز حمله به کنگره آمریکا بود؟

آرون سورکین، فیلمنامه‌نویس برنده‌ی جایزه اسکار که بیشتر برای فیلم‌هایی با دیالوگ‌های تند و تیز و موضوعات اجتماعی شناخته می‌شود، قراره فیلمی در رابطه با حمله‌ی 6 ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا بنویسه. نکته‌ی جالب توجه اینه که برخی، با توجه به سابقه‌ی سورکین در ساخت فیلم «شبکه‌ی اجتماعی» (The Social Network) در مورد فیس‌بوک و مارک زاکربرگ، این فیلم رو به نوعی دنباله‌ی غیرمستقیم اون اثر می‌دونن.

متیو بالونی، از نشریه‌ی پک (Puck)، در پادکست The Town با سورکین مصاحبه‌ای انجام داده که طی اون، فیلمنامه‌نویس برنده‌ی اسکار، بخش زیادی از مسئولیت حمله به کنگره رو مستقیماً روی دوش فیس‌بوک و مدیرعامل اون، مارک زاکربرگ، می‌ذاره.

سورکین با لحنی شوخ‌طبعانه می‌گه: «من فیس‌بوک رو برای حمله‌ی 6 ژانویه مقصر می‌دونم. اما خب، برای اینکه بدونین چرا، باید برید و بلیت فیلم رو بخرین!»

سورکین در ادامه به دلایل خودش برای این اتهام سنگین اشاره می‌کنه. اون عقیده داره که الگوریتم‌های فیس‌بوک به مرور زمان و در طول سال‌ها، به سمت تبلیغ و برجسته کردن مسائل تفرقه‌انگیز حرکت کرده و باعث شده کاربرها وارد یه چرخه‌ی باطل از دیدن همون محتواهای جنجالی بشن. به اعتقاد سورکین، تقصیر این ماجرا مستقیم به گردن زاکربرگ و تصمیماتشه.

سورکین توضیح می‌ده: «یکی از کارهایی که فیس‌بوک انجام می‌داد، تنظیم الگوریتم‌هاش برای تبلیغ بیشترین محتوای تفرقه‌انگیز ممکن بود. چون این محتواها باعث افزایش تعامل کاربرها می‌شه و همون چیزیه که باعث می‌شه کاربرها توی اون چرخه‌ی بی‌انتها‌ی اسکرول کردن بیفتن.»

سورکین در ادامه به تضاد منافع در فیس‌بوک اشاره می‌کنه: «قراره یه کشمکش دائمی بین رشد و صداقت در فیس‌بوک وجود داشته باشه. اما این‌طور نیست. اون‌ها فقط به دنبال رشد هستن. مارک زاکربرگ می‌تونه فردا صبح از خواب بیدار بشه و بفهمه که هیچ چیزی رو نمی‌شه با 120 میلیارد دلار خرید که نشه با 119 میلیارد دلار خرید. پس چرا یه کمی کمتر پول درنیارم و به جای تمرکز روی رشد، روی درستی و صداقت هم کار نکنم؟»

با توجه به سابقه‌ی سورکین در ساخت فیلم‌های اجتماعی و البته سابقه‌ی درخشانش در نوشتن دیالوگ‌های تند و تیز، میشه انتظار داشت که این فیلم جدید هم اثری جنجالی و بحث‌برانگیز باشه. اینکه در نهایت تا چه حد اتهامات مطرح‌شده علیه فیس‌بوک و زاکربرگ در این فیلم با پشتوانه‌ی مستندات قوی همراه باشه، چیزیه که باید تا زمان اکران فیلم منتظر موند. اما به هر حال، به نظر می‌رسه که رابطه‌ی شبکه‌های اجتماعی و اتفاقات سیاسی، سوژه‌ی داغ این روزهاست و قطعاً این فیلم هم می‌تونه بحث‌های زیادی رو در این زمینه به راه بندازه.

ثبت‌دیدگاه