مرورگر شما به‌روز نیست یا JavaScript در آن غیرفعال است.

لطفا از آخرین نسخه‌ی مرورگر کروم (Chrome) استفاده کنید.

خداحافظی با خالق دراگون بال، آکیرا توریاما‌‏

خداحافظی با خالق دراگون بال، آکیرا توریاما‌‏

دنیای انیمه و مانگا با خبر فوت آکیرا توریاما، خالق افسانه ای Dragon Ball، عزادار شد. توریاما-سان که با خلق این شاهکار در دهه ۸۰ میلادی، انقلابی در دنیای مانگا به پا کرد، در تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۴ و در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

مرگ توریاما توسط وبسایت رسمی Dragon Ball تأیید شد. بیانیه ای که توسط استودیو بِرد (Bird Studio) منتشر شده، ضمن احترام به این هنرمند فقید، با ناراحتی از ناتمام ماندن آثار در حال خلق او خبر می‌دهد. این بیانیه همچنین از طرفداران سراسر دنیا برای حمایت ۴۵ ساله از فعالیت های هنری توریاما-سان قدردانی می کند.

شهرت توریاما با سری محبوب Dr. Slump در اواخر دهه ۷۰ آغاز شد. این مجموعه موفق به کسب جایزه مانگای شوگاکوکان در سال ۱۹۸۱ شد و دو اقتباس انیمه ای نیز بر اساس آن ساخته شد. اما شهرت Dr. Slump هیچوقت به پای Dragon Ball نرسید. دراگون بال که دنباله ای بر تک-شات رزمی Dragon Boy بود، از سال ۱۹۸۴ به صورت سریالی منتشر شد و به یکی از پرفروش ترین مجموعه های مانگا در تاریخ تبدیل گشت. این اثر همچنین به لطف اقتباس های انیمه ای محبوبش در کشورهای غربی، نقش بسزایی در معرفی و محبوبیت مانگا در سطح جهان داشت.

توریاما هنرمندی کم حاشیه بود که فعالیت هایش فراتر از Dragon Ball گسترده بود. او پس از کم رنگ شدن نقشش در خلق این مجموعه در دهه ۹۰، به سراغ پروژه های دیگری رفت. از دیگر افتخارات توریاما-سان میتوان به طراحی شخصیت برای بازی های کلاسیک ویدیویی مانند Chrono Trigger و سری Dragon Quest اشاره کرد.

بازگشت توریاما به Dragon Ball در دهه ۲۰۱۰ رقم خورد. او فیلمنامه فیلم سینمایی Dragon Ball Z: Battle of Gods را نوشت که اولین اقتباس سینمایی دراگون بال پس از ۲۰ سال به حساب می آمد. توریاما همچنین در ساخت دیگر فیلم های اخیر این مجموعه، از جمله Dragon Ball Super: Super Hero که در سال ۲۰۲۲ اکران شد، مشارکت داشت.

مراسم تشییع خصوصی او با حضور همسرش، یوشیمی کاتو، و دو فرزندشان برگزار شد.

ثبت‌دیدگاه