مرورگر شما به‌روز نیست یا JavaScript در آن غیرفعال است.

لطفا از آخرین نسخه‌ی مرورگر کروم (Chrome) استفاده کنید.

انگل‌های فضایی با چهره‌ای جدید: نگاهی به سریال لایو-اکشن “Parasyte: The Grey” نتفلیکس

انگل‌های فضایی با چهره‌ای جدید: نگاهی به سریال لایو-اکشن “Parasyte: The Grey” نتفلیکس

با نزدیک شدن به تاریخ اکران سریال هیجان‌انگیز “Parasyte: The Grey” (پاراسایت: خاکستری) نتفلیکس در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۲۴، تریلر منتشر شده از این سریال، توجه طرفداران مانگا و انیمه‌ی اصلی «Parasyte» (پاراسایت) را به خودش جلب کرده است. این تریلر، تفاوت‌های قابل توجهی را با اثر محبوب و علمی-تخیلی «Parasyte» به نمایش می‌گذارد. بعد از موفقیت‌های خیره‌کننده‌ی اقتباس‌های لایو-اکشن مثل “One Piece” و “Alice in Borderland” (آلیس در سرزمین مرزی)، دور از انتظار نیست که نتفلیکس دوباره به سراغ اقتباس از یک اثر مانگای دیگر رفته است. اما نکته‌ای که باعث منحصر به فرد شدن سریال “Parasyte: The Grey” می‌شود، تولید آن توسط کره جنوبی، با وجود الهام‌گیری از یک مانگای ژاپنی است.

مورد دیگری که باعث ایجاد فضایی مرموز و جذاب در رابطه با “Parasyte: The Grey” می‌شود، شباهت کم آن به منبع اصلی‌اش است. با اینکه این سریال نام خود را از مانگا و انیمه‌ی اصلی قرض گرفته، اما تریلر آن، المان‌های متعدد تازه‌ای را معرفی می‌کند که برای طرفداران قدیمی «Parasyte» ناآشنا هستند. شاید برای قضاوت نهایی درباره‌ی میزان وفاداری سریال به انیمه هنوز زود باشد، اما به طور واضح، به نظر می‌رسد “Parasyte: The Grey” نتفلیکس قرار نیست یک کپی کامل از انیمه باشد.

image 2024 03 08 19 30 01 1024x512 - انگل‌های فضایی با چهره‌ای جدید: نگاهی به سریال لایو-اکشن "Parasyte: The Grey" نتفلیکس

با اینکه سریال از فضای کلی مانگا و انیمه‌ی «Parasyte» الهام می‌گیرد، اما قرار نیست یک بازسازی مستقیم باشد.

با وجود اینکه تریلر تازه‌منتشرشده‌ی نتفلیکس برای “Parasyte: The Grey” به ایده‌ی اصلی مانگا و انیمه وفادار است، اما به نظر می‌رسد خبری از شخصیت‌های اصلیِ این اثر محبوب در آن نیست. دلیل این موضوع این است که سریال لایو-اکشن نتفلیکس یک اقتباس کاملاً وفادار محسوب نمی‌شود. در حالی که این سریال عناصر داستانی و ابزارهای روایت را از منبع اصلی قرض می‌گیرد، خط داستانی اورجینالی خواهد داشت که ممکن است وجه اشتراکات تماتیکی با اثر اصلی داشته باشد. حتی از نظر لحن کلی، به نظر می‌رسد تریلر سریال بسیار تیره‌تر و جدی‌تر از انیمه‌ی اصلی باشد.

به نظر می‌رسد سریال شخصیت‌های اصلی را با کاراکترهای اورجینال جایگزین کرده است.

کارگردانی سریال “Parasyte: The Grey” برعهده‌ی یئون سانگ-هو، کارگردان نام‌آشنای فیلم‌های تحسین‌شده‌ی “Hellbound” (جهنم‌زده) و “Train to Busan” (قطار به بوسان) است. در این سریال، جون سئو-نی به عنوان شخصیت اصلی معرفی می‌شود که، همانطور که تریلر نشان می‌دهد، میزبان یکی از انگل‌های فضاییِ عنوان سریال خواهد شد. با این حال، به احتمال زیاد، انگل او مانند شین‌ایچیِ انیمه، به مغز او نفوذ نخواهد کرد و به او اجازه می‌دهد تا شخصیت و هوش مجزایی داشته باشد. در صحنه‌ی پایانی تریلر، تنها نیمی از صورت او کشیده و شکافته می‌شود که نشان می‌دهد انگل فضایی تقریباً به سمتِ سر او رفته اما موفق به دسترسی به مغزش نشده است.

در انیمه‌ی “Parasyte” (انگل)، شخصیت اصلی، شین‌ایچی، با متوقف کردن انگل پس از ورود به بازویش، از ورود آن به مغز جلوگیری می‌کند. هنگامی که انگل در بازوی او بالغ می‌شود، دیگر توانایی رفتن به مغز را از دست می‌دهد. در نتیجه، شین‌ایچی و انگل (که او را میگی صدا می‌زند) رابطه‌ی مفیدی با یکدیگر برقرار می‌کنند. شین‌ایچی اطمینان حاصل می‌کند که میگی به خوبی تغذیه شود و در مقابل، میگی از شین‌ایچی در برابر انسان‌های آلوده‌ی دیگر محافظت می‌کند.

از آنجایی که سریال لایو-اکشن نتفلیکس اقتباسی مستقیم از مانگای “Parasyte” نیست، به نظر می‌رسد شین‌ایچی و میگی را با دو شخصیت متفاوت جایگزین کرده است. با وجود اینکه پویایی رابطه‌ی آن‌ها احتمالاً شبیه به رابطه‌ی شین‌ایچی و میگی در انیمه خواهد بود، اما جزئیات داستانی و چالش‌هایی که با آن روبرو می‌شوند، کاملاً جدید و اورجینال خواهد بود.

image 2024 03 08 19 29 55 1024x512 - انگل‌های فضایی با چهره‌ای جدید: نگاهی به سریال لایو-اکشن "Parasyte: The Grey" نتفلیکس

اگرچه “Parasyte: The Grey” نتفلیکس اقتباسی کاملاً وفادار از مانگای “Parasyte” اثر هیتوشی ایوااکی نیست، اما تریلر آن نشان می‌دهد که عناصر علمی تخیلی و وحشت بدنیِ زیادی را از منبع اصلی خود به عاریت گرفته است. مانند انیمه، تریلر سریال نیز صحنه‌ای را نشان می‌دهد که در آن انگل‌های فضایی از آسمان به زمین می‌افتند و با سرهای مته‌مانند خود به داخل بدن انسان‌ها نفوذ می‌کنند و به سمت مغزشان حرکت می‌کنند. تریلر همچنین انگلی را نشان می‌دهد که از طریق گوش انسان وارد بدن او می‌شود، که همانطور که در انیمه نشان داده شد، کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به مغز است.

همانطور که شین‌ایچی در انیمه با چالش حفظ انسانیت خود در کنار غرایز بقای انگلش روبرو بود، به نظر می‌رسد که شخصیت اصلی “Parasyte: The Grey” نیز با چالش مشابهی روبرو خواهد شد.

علاوه بر وفاداری به طراحی انگل‌ها و فرآیند هجوم آن‌ها، تریلر “Parasyte: The Grey” نشان می‌دهد که انسان‌های آلوده نیز مانند نمونه‌های انیمه‌ای خود، دچار دگرگونی‌های هولناکی در سر خود خواهند شد. تریلر سریال همچنین به طور خلاصه نشان می‌دهد که چگونه شخصیت اصلی، مانند شین‌ایچی، سعی می‌کند با وانمود کردن به انسان بودن، از وحشت سایر بازماندگان جان سالم به در ببرد، اما انگل او برای حفظ جان او در برابر خطر، تمام تلاش خود را خواهد کرد. به همین دلیل، مانند شین‌ایچی، شخصیت اصلی “Parasyte: The Grey” نیز ممکن است دائماً با معضل اخلاقی حفظ تعادل بین انسانیت خود و غرایز بقای انگلش روبرو باشد.

ثبت‌دیدگاه