مرورگر شما به‌روز نیست یا JavaScript در آن غیرفعال است.

لطفا از آخرین نسخه‌ی مرورگر کروم (Chrome) استفاده کنید.

سفر به ناشناخته: بررسی فصل اول سریال “The Way Home”

سفر به ناشناخته: بررسی فصل اول سریال “The Way Home”

طرفدار سفر در زمان هستید؟ تو این مقاله، نگاهی به سریال راه خانه (The Way Home) از شبکه هال مارک میندازیم که ترکیبی از سریال های غریبه (Outlander) و همسر مسافر زمان (The Time Traveler’s Wife) هست.

معمولاً سریال های شبکه هال مارک را دنبال نمی کنم، اما دیدن این سریال در لیست بهترین های سال، من رو کنجکاو کرد و شیفته سریال شدم. “The Way Home” رو میشه ترکیبی از سریال های علمی-تخیلی پرطرفدار “غریبه” و “همسر مسافر زمان” دونست که نشون دهنده جذابیت بالای سریاله.

برخلاف سریال های متداول سفر در زمان که از ماشین زمان یا کرم چاله استفاده می کنن، در “The Way Home” با برکه ای جادویی در کانادا طرف هستیم که راز سفر در زمان رو تو خودش جا داده.

با اینکه مکانیسم سفر در زمان بر پایه فانتزی استواره، سریال تو بخش های دیگه هم خوش می‌درخشه. از بین اون ها میشه به شوخی های مرتبط با فرهنگ عامه (اشاره به رئیس جمهور شدن فردی خاص در سال 1999) تا ارجاعات ادبی و فلسفی (نقل قول از فاکنر، اشاره به کتاب آلیس در سرزمین عجایب) اشاره کرد.

موسیقی بخش جدایی ناپذیری از سریاله. یکی از صحنه های به یاد موندنی، همخوانی شخصیت ها با آهنگی از گروه Sister Hazel هست. همچنین آهنگ “Everything I Wanted” که برای سریال ساخته شده، بسیار زیباست.

خیلی خوشحال شدم که سریال به “اصل خود-سازگاری نوویکوف” اشاره کرد. این اصل میگه که گذشته هیچوقت تغییر نمی‌کنه، و این یه موضوع خیلی مهم تو سفر در زمانه. وگرنه کلی تناقض پیش میاد و همه چیز به هم میریزه.

مثلا فرض کنید برمی‌گردید به گذشته و یه کاری می‌کنید که باعث میشه پدر و مادرتون هیچوقت با هم آشنا نشن. اگه این اتفاق بیفته، شما اصلا به وجود نمیاید! این یه تناقض خیلی بزرگه که باید حل بشه.

اصل خود-سازگاری نوویکوف میگه که این اتفاقات نمیتونن رخ بدن. اگه شما به گذشته سفر کنید، فقط میتونید چیزهایی رو تغییر بدید که قبلا اتفاق افتادن. شما نمیتونید جوری گذشته رو تغییر بدید که خودتون یا کس دیگه ای از بین برید.

این اصل یه راه حل خیلی جالب برای یکی از بزرگترین چالش های سفر در زمانه. به نظر من خیلی خوبه که سریال به این موضوع اشاره کرد و نشون داد که به جزئیات علمی سفر در زمان هم توجه داره.

ماجرا از سفر دو شخصیت به نام آلیس و مادرش کات از سال 2023 به سال 1999 از طریق برکه جادویی آغاز میشه. اونا تو گذشته با شخصیت هایی مانند الیوت و مادر کات (دل) ارتباط برقرار می کنن.

سریال “The Way Home” داستان سفر در زمان رو خیلی خوب پیش می‌بره، ولی چندتا ایراد منطقی هم داره که به نظرم عجیبه.

مثلاً، چرا کات بزرگسال اصلاً آلیس رو یادش نمیاد؟ آلیس تو نوجوانی کات رو ملاقات کرده بود، ولی کات بزرگسال هیچ خاطره‌ای ازش نداره. این موضوع اصلاً منطقی نیست.

یا یه مثال دیگه، چرا چهره کات بزرگسال برای پدرش تو سال 1999 آشنا نیست؟ کات تو سال 1999 هم به دنیا اومده بود و پدرش باید چهره‌ش رو می‌شناخت. این چندتا ایراد منطقی باعث میشه که داستان سریال یه ذره غیرقابل باور بشه.

ثبت‌دیدگاه