مرورگر شما به‌روز نیست یا JavaScript در آن غیرفعال است.

لطفا از آخرین نسخه‌ی مرورگر کروم (Chrome) استفاده کنید.

10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010

10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010

دهه 2010 دوران فوق العاده تأثیرگذاری برای سینما بود که ترندهای جدید و بزرگی رو برای آینده سینما رقم زد. در این لیست 10 فیلم تأثیرگذار این دهه رو بررسی می‌کنیم که هر کدوم به نحوی روی فیلم‌های بعدی تأثیر گذاشتند.

  1. تلقین (Inception): دنیای گسترده و حماسی

کریستوفر نولان، کارگردان فیلم تلقین، قبل از اکران این فیلم در سال 2010، استعداد خودش رو در فیلمسازی ثابت کرده بود، اما تلقین همه چیز رو به مرحله‌ی جدیدی برد. این فیلم اکشن علمی-تخیلی روانشناختی، مرزهای ژانرهای مختلف رو در هم شکست و تماشاچی‌ها رو بعد از تماشا حسابی گیج کرد تا بتونن داستان پیچیده‌اش رو رمزگشایی کنند. تأثیر تلقین فراتر از ژانر علمی-تخیلی می‌ره و باعث الهام‌بخش شدن فیلم‌هایی مثل دکتر استرنج و اسکای‌فال شده. از داستانی که به سرعت شخصیت‌ها رو دور دنیا می‌چرخونه تا موسیقی متن و سبک بصری، موارد تحسین‌برانگیز زیادی در تلقین وجود داشت که تأثیر خودش رو روی فیلمسازان بعد از خودش گذاشته.

image 2024 03 13 13 35 11 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. شبکه اجتماعی (The Social Network): روایت داستان‌های واقعی و نقد اجتماعی صریح

فیلم‌های تاریخی با شخصیت‌های مشهور همیشه محبوب بوده‌، اما دهه 2010 شاهد افزایش چشمگیری در این نوع فیلم‌ها، به خصوص با تمرکز روی موسیقی‌دان‌ها و روایت زندگی‌نامه‌شان بود. با این حال، تأثیر بزرگ‌تر شبکه اجتماعی شیرجه عمیق به زندگی شخصی و داستان‌های برخی از تأثیرگذارترین چهره‌های عصر مدرنه و در مورد این فیلم، بی‌فکری‌ای که باهاش به ساخت تکنولوژی‌هایی روی آوردن که مفهوم اجتماع رو زیر و رو کرد.

image 2024 03 13 13 35 16 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. انتقام‌جویان (The Avengers): داستان‌های ابرقهرمانی گروهی

در حالی که مرد آهنی فیلم پایه و اساس دنیای سینمایی مارول بود و فیلم‌هایی مثل بتمن آغاز می‌کند، راه رو برای محبوبیت این فیلم‌ها خارج از مخاطبان خاص‌شون هموار کرد، اما انتقام‌جویان بدون شک نقش عظیمی در ساختن چشم‌انداز فیلم‌های ابرقهرمانی مدرن داشت. تا قبل از اکران انتقام‌جویان، ارتباط بین این فیلم‌ها حداقل بود. انتقام‌جویان ثابت کرد که دنیای مشترک جواب می‌ده و میشه شخصیت‌ها رو به طور موثری کنار هم آورد. پس از اکران این فیلم، تعداد قابل توجهی از شرکت‌های دیگه شروع به ایجاد دنیای سینمایی خودشون و تلاش برای ساختن کراس‌اور کردند، اما مارول همچنان در این زمینه بهتر از همه عمل می‌کنه.

image 2024 03 13 13 35 23 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. دوازده سال بردگی (12 Years A Slave): به صحنه آوردن صدای سیاه‌پوستان

12 سال بردگی بر اساس خاطرات سالومون نورثاپ ساخته شده که برای اولین بار در سال 1853 منتشر شد و داستان باورنکردنی تلاش او برای رسیدن به آزادی در آمریکایِ دوران برده‌داری رو روایت می‌کنه. این داستان قدرتمند، توجه‌ها رو به سمت هنرمندان و سازندگان سیاه‌پوست جلب کرد و موفق به کسب چندین جایزه اسکار و نامزدی برای چندین جایزه دیگه شد. برجسته کردن این داستان و موفقیتی که به دست آورد، باعث شده تا داستان‌های متنوع‌تر مورد توجه قرار بگیرن، اما هنوز هم راه زیادی در پیشه.

image 2024 03 13 13 35 30 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. گرگ وال استریت (The Wolf Of Wall Street): بیوگرافی همراه با مسائل مالی

با ادامه دادن روند کاوش در داستان‌های واقعی، گرگ وال استریت، داستان ظهور و سقوط جردن بلفورت رو به تصویر می‌کشه، مردی که از پول و ثروت بادآورده مست شده بود. این داستان به همان اندازه که عجیب و غریب و سرگرم‌کننده بود، در بعضی از قسمت‌ها هم به سختی می‌شد تماشاش کرد، اما باعث شکل‌گیری مجموعه‌ای از فیلم‌های متمرکز بر داستان‌های واقعی در مورد پول شد، فیلم‌هایی مثل رکود بزرگ (The Big Short) و پول‌های بی‌ارزش (Dumb Money). این کاوش واقع‌گرایانه در نحوه‌ی استفاده ثروتمندان از پول، نگاهی از درون به دنیایی است که 99 درصد مردم هرگز آن را تجربه نخواهند کرد.

image 2024 03 13 13 35 35 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. فروزن (Frozen): پرنسسی که به شاهزاده نیاز ندارد

انیمیشن «شجاع» (Brave) پیش‌قراول این حرکت بود، اما فروزن واقعاً فیلم‌های دیزنی با محوریت شخصیت زن و بدون شاهزاده را به اوج رساند. موفقیت فروزن با نگاهی به عملکرد دیزنی در سال‌های گذشته غیرقابل پیش‌بینی بود. بسیاری از بهترین فیلم‌های آن‌ها حاصل همکاری با پیکسار بود و دیزنی در تلاش بود تا مثل دهه‌های گذشته بر دنیای انیمیشن تسلط پیدا کند. با این حال، وقتی فروزن اکران شد، انکار نشد که دیزنی دوباره جایگاه برتر را تصاحب کرده و نسل جدیدی را با شخصیت قدرتمند السا که در پایان داستان نیازی به ازدواج با شاهزاده نداشت، تحت تأثیر قرار داد.

image 2024 03 13 13 35 40 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. لیدی برد (Lady Bird): روایت متفاوت از بلوغ

اولین تجربه کارگردانی گرتا گرویگ، لیدی برد، یک فیلم مستقل کوچک بود که بعد از اکران، به طرز چشمگیری فراتر از تمام انتظارات عمل کرد. با وجود بودجه کم و مستقل بودن، لیدی برد موفق به کسب امتیاز 100% در سایت راتن تومیتوز شد و به بهترین فیلم نقد شده در این پلتفرم تبدیل گردید (منبع: مجله تایم). برخلاف دیگر داستان‌های بلوغ، فیلم بیش از حد دراماتیک نبود و شخصیت اصلی غیرمعقول یا دور از دسترس به نظر نمی‌رسید، بلکه همه چیز به طرز باورنکردنی واقعی و عادی به نظر می‌رسید، در عین حال که فوق‌العاده خوب ساخته شده بود. گرویگ بلافاصله به یک کارگردان مهم در هالیوود تبدیل شد و این فیلم در پنج رشته در جوایز اسکار نامزد شد.

image 2024 03 13 13 35 46 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. برو بیرون (Get Out): یک موضوع سیاسی تأثیرگذار

فیلم ترسناک روانشناختی «برو بیرون» به کارگردانی جوردن پیل، که اولین تجربه کارگردانی او محسوب می‌شد، در زمان اکران در سال ۲۰۱۷ تماشاگران را شوکه کرد. این فیلم به داستان یک عکاس سیاه‌پوست جوان می‌پردازد که به دیدار خانواده‌ی سفیدپوست دوست دخترش می‌رود. این فیلم از همان اوایل حس عجیب و غریبی القا می‌کند، اما با آشکار شدن تدریجی حقیقت در مورد آن خانواده‌ی سفیدپوست لیبرال، فیلم به سطح کاملاً جدیدی از وحشت می‌رسد. این فیلم درست پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۷ آمریکا اکران شد و علاوه بر تأثیرگذاری روی دیگر فیلم‌های ترسناک، به‌خاطر زمانبندی عالی اکرانش، در بسیاری از مباحثات سیاسی به کانون توجه تبدیل شد.

image 2024 03 13 13 35 52 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. انگل (Parasite): باز کردن سینمای جهان به روی دنیای وسیع‌تر

از زمان ساخته شدن فیلم‌ها، بیشتر مباحث و جوایز روی فیلم‌های انگلیسی‌زبان ساخته‌شده در هالیوود یا گاهی اوقات انگلستان متمرکز بوده است. با این حال، صنعت فیلمسازی در سایر نقاط جهان مدت‌هاست که در حال رشد است و پروژه‌های هیجان‌انگیزی در سراسر دنیا ساخته می‌شود. انگل به برجسته کردن این حقیقت کمک کرد، زمانی که این فیلم کره‌ای موفق به کسب چهار جایزه اسکار شد و توجه کافی را برای اکران در سینماهای سراسر جهان جلب کرد. از آن زمان به بعد، تغییری در نحوه‌ی نگاه مخاطبان به فیلم‌های خارجی ایجاد شده است.

image 2024 03 13 13 35 56 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
  1. جوکر (Joker): دوران جدید فیلم‌های ابرقهرمانی

از اواخر دهه ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹، تقریبا تمام فیلم‌های ابرقهرمانی که اکران می‌شدند، حاوی بسیاری از عناصر کلیدی یکسان بودند. داستان‌های قهرمانانه، ماجراجویی‌های حماسی، افرادی با اصول اخلاقی قوی که با آدم‌های بد مبارزه می‌کردند و حتی داستان‌های ضدقهرمانه هم ویژگی‌های رستگاری‌بخش برای شخصیت‌های اصلی داشتند. جوکر کاملا متفاوت بود. جوکر روایتی غیرقابل اعتماد دارد که به آرامی در روان خودش فرو می‌رود و به شخصیتی تبدیل می‌شود که توسط کمپانی دی‌سی کامیکس و فیلم‌هایی مثل «شوالیه تاریکی» محبوب شده بود. این فیلم فراتر از تاریک و خشن بودن، یک فیلم روانشناختی هوشمندانه است. پس از اکران آن، فیلم‌های ابرقهرمانی بیشتری سعی کرده‌اند به سمت ژانرهای مختلف شاخه بزنند.

image 2024 03 13 13 36 01 - 10 فیلم برتر تأثیرگذار دهه 2010
ثبت‌دیدگاه