مرورگر شما به‌روز نیست یا JavaScript در آن غیرفعال است.

لطفا از آخرین نسخه‌ی مرورگر کروم (Chrome) استفاده کنید.

فیلم نسخه ایرانی (The Persian Version 2023)

فیلم نسخه ایرانی (The Persian Version 2023)

فیلم نسخه ایرانی (The Persian Version 2023) بالاخره منتشر شد. لیلا، دختر مهاجران ایرانی-آمریکایی و تنها دختر از 9 فرزند، فشار شدید خانوادگی را تحمل می کند. او دائماً تحت تأثیر تأثیرات یکسان و در عین حال متفاوت هر دو فرهنگ است و در تلاش برای یافتن رسانه شاد خود در مجموعه‌ای از محیط‌هایی است که او را مجبور می‌کند طرفی را انتخاب کند. خانواده برای پیوند قلب پدر در نیویورک دور هم جمع می‌شوند و در نتیجه، لیلا مجبور می‌شود به مادرش که رابطه‌ای ناخوشایندی با او دارد، نزدیک شود. هنگامی که یک رازی برملا می شود، این جو بد تنها پررنگ تر می شود و شکاف های پایه را برجسته می کند و از طریق معیارهایی قسمت هایی را که هنوز پابرجا مانده اند را بررسی می کند. «نسخه فارسی» از این پس‌زمینه استفاده می‌کند تا لیلا را از طریق تربیت بین‌فرهنگی‌اش و همچنین مجموعه‌ای از بازتاب‌های زندگی مادرش بررسی کند و داستان را با ضربات آسیب‌های نسلی و پیوندهای زنانگی پر کند.

فیلم نسخه ایرانی، سرشار از زندگی و انرژی است و به طرز ماهرانه ای طنز و احساسات واقعی را با هم ترکیب می کند و آن را به یک تجربه جذاب و لذت بخش تبدیل می کند. با شکستن دیوار چهارم و دیالوگ های شخصیت محور خنده‌دار، حس صمیمیت عمیقی در کمدی فیلم به وجود می‌آید. شوخ طبعی و تغییرات لحن تند و تیز فیلمنامه به جای تضعیف آن، بر وزن احساسی فیلم تأکید دارد. لیلا، زنی دگرباش که با زنانگی مردسالارانه و نا به هنجار مادرش روبرو می‌شود، همیشه در صف اول وقایع فیلم قرار دارد و هر خنده‌ای که در پی آن می‌آید، شخصیت‌پردازی‌هایی را تقویت و مسیر داستان را مشخص می کند.

بازی لیلا محمدی در نقش لیلا فوق‌العاده است. بازی او ماهیتی ساده و بی‌آلایشی دارد که به احساس صمیمیت کمک می کند. چه  سرسختانه در حال بازی کردن یک دعوای لفظی زیرکانه‌ی یک طرفه در یک رابطه‌ی یک شبه باشد یا برای پذیرش مادرش التماس کند، او مستقیماً در تب و تابِ عذاب احساس بیهودگی دوران جوانی باقی می ماند و در مرکز فیلم می درخشد. ساخت فیلم رابطه‌ای متقابل با تصویرسازی های متعادل محمدی دارد و بینندگان احساس می کنند عمیقاً در داستان غوطه ور هستند و به طور مستقیم در این سناریوها قرار دارن.

MV5BYWM4NTU5MTgtMTJjOS00MWQyLWJkYWItMzM0OThhYWE0NjM1XkEyXkFqcGdeQXVyMTUzMTg2ODkz. V1  1024x683 - فیلم نسخه ایرانی (The Persian Version 2023)

روایت مکرر (از طریق شکستن دیوار چهارم و صداگذاری) بر روی باور فیلم به اجازه دادن به این زنان برای گفتن داستان‌هایشان تاکید می‌کند و پیوندهای عاطفی فیلم را تقویت می کند. همراه با تغییرات مکرر در خط زمانی و دورنما، این قالب در کنار سرعت سریع باعث جلب توجه می شود، ولی کاملاً هم بی‌عیب و نقص نیست و در حالی که داستان کلی روشن است، تغییرات مکرر در ساختار گاهی اوقات می تواند جریان فیلم یا اثر را مختل کند.

«نسخه ایرانی» تصویری از یک دختر را به واسطه‌ی تجربیات و فرهنگ و سرگذشت مادرش به تصویر می کشد. ما را با مشکلات پیچیده روابط متزلزل مادر و دختر روبرو می کند اما هرگز نمی تواند عشق و درد را به طور یکسان درک کند. «نسخه ایرانی» با تصاویر دوست‌داشتنی دوران کودکی، فلش‌بک‌های تأثیرگذار به روستاهای ایران، و لحظات خنده‌دار رویارویی، فضایی صمیمانه و واقعی را برای ما تداعی می کند.

ثبت‌دیدگاه